Svakodnevno
izgovorimo po nekoliko hiljada reči tražeći nešto i objašnjavajući ono što
mislimo, želimo, planiramo… Govorom dobijamo ono što nam treba, ostavljamo
utisak na druge i pokazujemo svoje znanje. Mucanje remeti ritam govora, tečnost,
tempo, melodiju ali utiče i na psihu čoveka. Može dovesti do straha od govora,
izbegavanja kontakata i nesigurnosti. Baš zato reagujte na vreme ukoliko primetite
da Vaše dete zamuckuje, zatražite savet logopeda i predupredite dalje
produbljivanje mucanja. Najbolja rešenja
su često veoma jednostavna, ali ih treba na vreme primeniti.
Šta treba da
radite ukoliko primetite da dete zamuckuje :
Nađite uvek vremena za dete, pažljivo ga slušajte i gledajte dok Vam se obraća. Biće vremena za odgovaranje na poruke, telefoniranje i čitanje različitih vesti.
Budite strpljivi, trudite se da dete ne prekidate i ne požurujete. Čak i ako nešto detetu ne kažete direktno ono će po Vašem govoru tela znati tačno šta mislite i prepoznaće Vaše emocije, zabrinutost, žurbu, nervozu… Opustite se i Vi kako bi i Vaše dete bilo opušteno.
Ne skrećite detetu pažnju na zamuckivanje (npr „Eto opet mucas! Brže malo kaži!“) trudite se, u ovakvim situacijama, da ne pridajete toliko značaja kako je nešto rečeno, već se koncentrišite na suštinu i ono što je dete poželelo da Vam saopšti.
Ohrabrite dete osmehom, pohvalite ga kada se trudi i nešto dobro uradi, jačajte detetovo samopouzdanje i pozitivnu sliku o sebi! Dete u koje Vi svim srcem verujete verovaće i samo u sebe, a tada mu ni jedna životna poteškoća neće biti nerešiva.
Nema potrebe da uključujete dete na previše različitih aktivnosti pored vrtića. Vrtić nudi organizovane i usmerene aktivnosti u grupi, a nakon njega dete treba da se odmori i opusti u krugu porodice bez prevelikih popodnevnih planova i gledanja na sat. Dete je dete i najvažnije je da se igra! Najvažnije stvari se uče kod kuće od roditelja!
Pričajte polako sa Vašim detetom koristeći kraće rečenice i jednostavan rečnik razumljiv detetu. Čitajte mu knjige i pričajte različite zanimljive i poučne priče. Zamolite dete da i ono Vama ispriča neku priču, ukoliko želi, ili da prepriča utiske iz vrtića. Odglumite nešto zajedno pred bakom, dekom i drugim bliskim osobama.
Ograničite gledanje televizije i pažljivo birajte sadržaje s jasnim slikama i pravilnim govornim uzorom. Deca umeju odlično da se igraju i zabavljaju bez telefona, tableta i televizije.
Ukoliko dete zamuca na određenoj reči možete ponekad polako i nenametljivo ponoviti za njim pravilno ono što je htelo da kaže kao potvrdu da ste ga razumeli.
Trudite se da izbegnete svađe pred detetom. Ljubav i poštovanje u porodici su najvažniji za detetov mir i bezbrižno odrastanje.
Pripremite ostale članove porodice i prijatelje na to da će Vaše dete možda zamuckivati. Objasnite im da ga ne zadirkuju kada se to desi.
Važno je detetu obezbediti dovoljan broj sati sna. Večerajte zajedno i pripremite ga na vreme za spavanje. Umorno dete znatno više zamuckuje.
Obratite se logopedu i na vreme informišite o mucanju ukoliko primetite da Vaše dete zamuckuje.
Zamuckivanje nije problem, to je često trenutna poteškoća koja se uz puno podrške, ljubavi i strpljenja može uspešno prevazići. Čak i ako se kroz život mucanje nastavi ono nije prepreka za ostvarivanje kvalitetnih odnosa, pronalaženje prijatelja i dobrog posla sve dok dete odnosno čovek veruje u sebe i ima puno samopouzdanja.